Detta är en utställningsmöbel. Skicket kan därför skilja sig mot en ny produkt.
Utställningsmöbler kan i vissa fall skickas eller levereras hem till dig, och då till självkostnadspris. Men i många fall behöver varan hämtas i vår butik i Kiladalen. Kontakta oss på kundservice@kilamobler.se eller 0155-722 70 om du har frågor om skick eller leverans. Vi rekommenderar även att du kontaktar oss innan du besöker butiken för att säkerställa att produkten finns kvar.
Den populära Klassikerserien har en speciell plats i mångas hjärtan, och är ett kärt inslag i många trädgårdar och täppor. Alla möbler har samma bakomliggande tanke: design, komfort och funktionalitet.
Möblerna har sitt ursprung från 30-talets funktionalistiska våg som sköljde över Sverige och Europa. Design skulle vara funktionellt, och funkis blev en utbredd designföreteelse. Funkisen som stil har hängt med fram till idag, och för möblerna i Klassikerserien är ledorden desamma som när de skapades. Den stilrena designen, och de bekväma möblerna skapar ro för både kroppen och själen. Slå dig ned och känn efter så förstår du.
OBS! Detta är ett utställningsexemplar. Skicket kan därför skilja sig mot en ny produkt. Kontakta oss på kundservice@kilamobler.se eller 0155-722 70 om du har frågor om skick eller leverans. Vi rekommenderar även att du kontaktar oss innan du besöker butiken för att säkerställa att produkten finns kvar.
Här visas en matgrupp med Stol 1 och matbordet B25A i oljad ek och med mörkgrönt stativ. B25A passar till 4 personer. Gruppen säljs så som uppställd i butiken.
1 st B25A oljad ek/mörkgrön
4 st Stol 1 oljad ek/mörkgrön
4 set golvskydd i svart
Skötselanvisning följer med varje leverans, ta del av den när du får hem din produkt.
Vi rekommenderar att man oljar denna möbel innan den används. Den är grundoljad vid tillverkning, men för bästa skydd behöver den oljas igen. Vi rekommenderar att man använder Grythyttans träolja.
Ekmöblerna från Grythyttan Stålmöbler är tillverkade i sydamerikansk ek och är alltid av absolut högsta kvalité. På så sätt kan möblerna åldras på bästa sätt och till och med bli vackrare av flitig användning.
Inför säsongen 2018 infördes ett nytt sätt att efterbehandla trädetaljerna med en tvåstegsbehandling med två olika oljor. Den första oljebehandlingen ger ett bättre skydd mot svamp och mögelangrepp. Oljan i den andra behandlingen ger en vattenavstötande yta och har svag infärgning för ett bättre UV-skydd. Nyansen på ekmöblerna blir lite ljusare än den varit tidigare. När man underhåller så ska man endast använda vattenlösliga oljor.
Stålstativet är lackerat i mörkgrönt (RAL 6012 GLS 72). Stativet är rostskyddsbehandlat innan lackering. Stålet kommer från återvunnet skrot som smälts ned. Det smälta stålet justeras till rätt blandning innan det görs till stänger och möbler.
Grythyttans möbler är tillverkade av massiva trädetaljer och massivt stål och är helt återvinningsbara. Trädetaljerna har miljöcertifieringar från FSC® eller PEFC – två ledande organisationer som delar vår syn på vad ett ansvarsfullt skogsbruk innebär.
Stäng produktbeskrivningFilnamn | Filtyp | Storlek |
---|---|---|
PRODUKTBLAD Stol 1 | 353,43 KB | |
PRODUKTBLAD Bord B25A | 322,27 KB | |
MONTERINGSANVISNING Bord 9A B 25A | 679,34 KB | |
Skötselanvisning oljad ek och furu från Grythyttan Stålmöbler | 93,46 KB | |
Träinformation från Grythyttan Stålmöbler | 1,94 MB |