10% rabatt på Artwood
Just nu har vi från 10% rabatt på alla möbler och inredning från Artwood.
Kan ej kombineras med andra erbjudanden.
Gäller: 22 sep - 08 okt
Till kampanjenProdukten du besöker finns uppställd i vår butik. Nedan finner du våra öppettider och vägbeskrivning till vår butik i vackra Kiladalen. Välkommen!
Tänk på att vi inte säljer visningsexemplar, på produktsidan framgår det om produkten finns i lager eller om den är en beställningsvara.
Vardagar | 10:00 – 18:00 | |
Lördagar | 10:00 – 15:00 | |
Söndagar | Stängt |
Kila Möbler AB
Kila 1
611 90 Ålberga
Hitta till oss
Nizam fåtölj i fudgeläder från Artwood.
Mått: Bredd 67 cm, djup 81 cm, höjd 79 cm, sitshöjd 38 cm.
Leather vintage cigar och Leather fudge är ett semianilinskinn från Argentina. Skinnet slipas och pigmenteras för att få en slät yta med rätt färg. För att göra det extra tåligt har man lagt på en tunn ofärgad lackyta.
Var och en av de naturliga defekterna i skinnet syns tydligt, såsom ärr, fläckar (spräcklighet), rynkor och skuggor, vilket ger huden utmärkande och karaktäriserade drag. Sitsarna i möblerna är av spänd canvasjord. Stommen tillverkad i hardwood och plywood, benen i ask. Dynorna är tillverkade i polyeter som är svept med fiber. När möbeln levereras kan de upplevas lite feta, därför medföljer en duk för att torka av detta skydd. Efterbehandling kan med fördel göras med ”Leathermasters” balsam för skinnmöbler.